4 sposoby jak nie płacić ZUS

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma wydatkami, które często nie są przewidziane w budżecie firmy. Pełna księgowość podczas prowadzenia firmy z ograniczoną odpowiedzialnością to podstawa dobrego funkcjonowania i szybkiego rozwoju. Czy może istnieć firma bez ZUS, która w swoim działaniu jest w pełni legalna, a także opłacalna dla przedsiębiorcy wchodzącego na rynek pracy? Jak uniknąć opłaty ZUS? Oto cztery sposoby jak powiększyć kapitał firmy bez rażących składek ZUS.

  1. Umowa o dzieło bez opłacania ZUS

Dobrym rozwiązaniem dla początkujących przedsiębiorców jest podpisanie umowy o dzieło (od której ZUS nie pobiera opłat). Zakładanie własnej działalności gospodarczej wiąże się z naliczaniem składek, zaś umowa o dzieło jest wolna od opłat ZUS. Umowy wolne od składek są szczególnie dobrym rozwiązaniem dla „wolnych zawodów”, czyli dla artystów, malarzy, dziennikarzy. Podpisując umowę o dzieło koniecznie trzeba zwrócić uwagę na charakter pracy. Ważne jest to, aby rodzaj „usługi”, jaką wykonujemy był niepowtarzalny, jednorazowy, a także jedyny w swoim rodzaju.  Wiele kontrowersji budzi przykład malowania pokoju. Podpisując umowę o dzieło na odświeżenie ścian ZUS może zakwestionować formę współpracy i zwrócić się z prośbą o uzupełnienie należnych składek. W przypadku pracy na umowie i wykonywaniu dodatkowych czynności określonych w innej umowie o dzieło także jest obowiązek opłacania składek ZUS.

  1. Działalność nierejestrowana sposobem na ZUS

W przypadku prowadzenia firmy, która nie jest zarejestrowana nie zachodzi konieczność opłacania składek ZUS. Zgodnie z ustawą Prawa Przedsiębiorców zachodzą dwie możliwości uniknięcia opłacania składek przy jednoczesnym działaniu niezarejestrowanej firmy:

  • Jeśli działalność gospodarcza w żadnym miesiącu nie przekroczy połowy minimalnego wynagrodzenia (na 2019 rok wynosiło ono 2250 zł)
  • Jeśli osoba, która nie posiada zarejestrowanej firmy w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.

Przedsiębiorstwo bez zarejestrowanej działalności gospodarczej nie może być nazywane firmą. Skoro wszelkie prace odbywają się w oparciu na dwóch powyższych warunkach, a tym samym nie są zarejestrowaną firmą to nie posiada się własnej działalności gospodarczej, a co za tym idzie- nie trzeba płacić składek ZUS.

  1. Umowa zlecenie dla studentów

Powyższa forma uniknięcia opłaty składek ZUS obowiązuje tylko osoby, które nie ukończyły jeszcze 26 roku życia. Jeśli zleceniobiorca jest studentem, a ponadto mieści się w granicach wyznaczonego wieku, to spokojnie można uniknąć dodatkowych kosztów.

  1. Ulga na ZUS

Taki sposób działania nie pozwala na całkowite uniknięcie opłaty składek ZUS, jednak daje szansę początkującym przedsiębiorcom na wypromowanie swojej firmy i rozbudowę działania. Zakładając działalność gospodarczą można zostać zwolnionym z opłaty ZUS przez okres sześciu miesięcy. Aby dostać możliwość takiej ulgi należy przez ostatnie 60 miesięcy nie prowadzić żadnej działalności.

Wyżej wymieniona ulga jest dobrowolna- niekoniecznie trzeba z niej skorzystać. Rezygnując z opłacania ZUS tym samym nie odprowadza się składek na ubezpieczenie zdrowotne, a także na Fundusz Pracy. Jeśli jednak młody przedsiębiorca chce podlegać pod ubezpieczenie społeczne to konieczne jest jego zgłoszenie się do opłaty jego samego. Wówczas przez okres sześciu miesięcy płaci wyłącznie za swoje ewentualne leczenie.

Pełna księgowość spółka z o. o. 

Oto najprostsze sposoby na uniknięcie dodatkowych opłat, które niezależnie od zarobków danej działalności gospodarczej są pobierane. Aby dowiedzieć się o innych skutecznych sposobach uniknięcia opłaty warto zajrzeć do artykułu opisującego 3 sposoby na nie płacenie składek ZUS w firmie.

Podstawą dobrze funkcjonującej firmy jest zapewnienie jej odpowiedniej księgowości firmy, dzięki osobom, które temat dodatkowych opłat, a także sposobów ich unikania znają lepiej „jak własną kieszeń” można liczyć na szybki rozwój zawodowy, a także świetną współpracę z innymi spółkami działającymi w podobny sposób.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ