Na czym możesz, a na czym absolutnie nie możesz oszczędzać zakładając firmę

Zakładając firmę musisz posiadać określony kapitał i nie ma tutaj sprecyzowanej kwoty, gdyż wszystko zależy od skali działalności, zakładanych inwestycji, zysków i wszystkich kosztów, które na bieżąco trzeba ponosić, również tych podstawowych, podatkowych. Warto zatem zastanowić się na czym możesz, a na czym absolutnie nie możesz oszczędzać zakładając firmę.

Oszczędność na reklamie stacjonarnej, aby móc więcej zainwestować w reklamę online

Czasy się zmieniają i wkładanie ulotek do skrzynek jako forma promocji już się nie sprawdza, a przynajmniej nie w każdej grupie docelowej. Na pewno decydując pomiędzy reklamą tradycyjną a online, jeśli nie możesz prowadzić marketingu i tu i tu, musisz określić wiek i preferencje Twojej grupy docelowej. Na pewno firma, która będzie sprzedawać sprzęt rehabilitacyjny osobom prywatnym więcej zainwestuje w dział call center niż reklamę w mediach społecznościowych. Z kolei nowo powstała restauracja, zwłaszcza w miejscowości, którą często odwiedzają turyści powinna postawić na reklamę hybrydową. Ważne będzie zachęcenie lokalnych klientów poprzez banery, ale również obecność w aplikacjach i serwisach, polecających najlepsze restauracje w okolicy. Jedno jest pewne na promocji trudno będzie oszczędzić, choć na pewno można częściowo, zatrudniając mniejszą liczbę pracowników obsługi klienta. Promocją w mediach społecznościowych można np. zająć się samodzielnie, wszak do dyspozycji są narzędzia umożliwiające planowanie kampanii reklamowych czy publikacji postów z wyprzedzeniem. Zatem możesz np. w piątek, czy poniedziałek zająć się ową strategią na kolejny tydzień. Oczywiście w branżach, które działają 24 h, 7 dni w tygodniu będzie to trudniejsze zadanie i tutaj potrzebne będzie jednak rozdzielenie obowiązków i zaangażowanie obsługi informatycznej firm, czyli zarówno programistów, jak i specjalistów SEO czy administratorów sieci.

Firma handlowa zaoszczędzi na wynajmie powierzchni magazynowej, jeśli zdecyduje się na dropshipping

firmaModele biznesowe są różne, a coraz więcej firm zajmujących się handlem w sieci interesuje się dropshippingiem.  To system wysyłki towarów, który pozwala na ich przesyłanie bezpośrednio od producenta czy z hurtowni. Dzięki temu nie trzeba wynajmować powierzchni magazynowych, czy robić dużych zamówień. Nie ma również problemów z brakami magazynowymi o ile dany towar nadal dostępny jest w hurtowni. Zatem produkty trafiają do klientów szybciej niż w tradycyjnym systemie, gdzie produkty muszą przejść cały łańcuch dostaw. Kontakt z hurtownią może być zautomatyzowany dzięki odpowiednim systemom informatycznym. Tu oczywiście przyda się profesjonalna obsługa informatyczna firm. Przedsiębiorstwo IT w ramach swoich usług zajmie się wdrożeniem systemu i szkoleniem w zakresie obsługi poszczególnym modułów.

Oszczędź na obsłudze informatycznej decydując się na outsourcing IT zamiast własnego działu

Problemy związane z funkcjonowaniem systemu można załatwiać na miejscu, w firmie albo online, wystarczy, że zdecydujesz się na outsourcing IT. Nie musisz zatem decydować się na zakładanie własnego działu IT, który na pewno generuje spore koszty. Wybierając obsługę zewnętrzną możesz zaoszczędzić na początku swojej działalności, kiedy środki na inwestycje są Ci najbardziej potrzebne. Obsługa informatyczna firm obejmuje stałą opiekę nad systemami informatycznymi. Zatem modernizacja, aktualizacja oprogramowania, zabezpieczenie danych i przepływu informacji, a także serwis poszczególnych komputerów wchodzących w skład firmowej sieci informatycznej – to wszystko na co można liczyć w ramach współpracy. Oczywiście usługi dobrych specjalistów do najtańszych nie należą, jednak biorąc pod uwagę koszt utrzymania jednego pracownika, nie mówiąc o całym dziale, to naprawdę zewnętrzna obsługa może się opłacać.

Dobrze zaplanuj kapitał finansowy i oszczędzaj na dywersyfikacji zysków

Dobre podejście do biznesu to nie tylko odpowiedni biznesplan, ale także zapewnienie sobie kapitału początkowego, który pozwoli na funkcjonowanie przez jakiś czas nawet bez zysków. Zatem musisz dać sobie czas na rozwój działalności. Nie możesz zatem zakładać, że możesz wejść w działalność gospodarczą z bardzo małym kapitałem, bo może się to nie udać. Każda firma musi mieć pewien bufor bezpieczeństwa, poduszkę finansową, która pozwala jej na działanie przez pół roku do roku. Warto prowadzić osobny rachunek osobisty i firmowy, aby wpływy się nie mieszały, a także przesyłać sobie stałą pensję. Premie powinny być wypłacane tylko po opłaceniu wszystkich kwartalnych kosztów i tylko w sytuacji, gdy będzie można zachować większość zysków na firmowym koncie oszczędnościowym. Warto już na samym początku założyć firmowe konto oszczędnościowe, które może być prowadzone w zakładce rezerwa, PIT i VAT. Warto mieć konta oszczędnościowe na podatki i zdecydować się na ich kwartalne opłacanie. W ten sposób również rozdziela się zysk właściwy od zysku pochodzącego z kwoty brutto, przeznaczonej na podatki.

Nie możesz skąpić środków na rozwój swojej działalności. Musisz zdawać sobie sprawę, że inwestycje na samym początku zawsze przewyższają zyski. Jednocześnie zawsze musisz posiadać pewien bufor bezpieczeństwa. Oszczędzać możesz częściowo na marketingu, jeśli samodzielnie go prowadzisz, a także obsłudze informatycznej, gdy zdecydujesz się na outsourcing IT czy też powierzchni magazynowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ