Zużyty olej spożywczy - dlaczego jego utylizacja jest taka ważna

Zarówno w lokalnych barach, fast foodach, jak i także w luksusowych restauracjach pozostaje zużyty olej roślinny. Jest to problem nieunikniony. Każda osoba pracują w gastronomii musi się tym problemem mierzyć regularnie. Prawo wskazuje jasno, że to wytwórca odpadu zobowiązany jest do jego utylizacji. Co zatem robić należy już ze zużytym olejem? Najlepiej przekazać go do odpowiedniej firmy. Powiedzmy sobie o tym wszystkim nieco więcej.

W jaki sposób przebiega proces utylizowania zużytego oleju spożywczego?

W pierwszej kolejności odpisuje się umowę. Dzięki niej poza gwarancją odbioru terminowego zużytego oleju, daje nam zabezpieczenie prawne w razie kontroli służb środowiskowych czy też sanepidu. Z oleju przekazanego danej firmy dostajemy potwierdzenie mówiące o tym, że odpad wytworzony oddany został zgodnie ze wszelkimi wymogami prawa. Wzór takich potwierdzeń znajduje się w rozporządzeniu stosownym. Warto na niego zerknąć, aby mieć pewność, że jest to odpowiednie potwierdzenie, które w razie jakiejś kontroli będzie rzeczywiście brane pod uwagę.

Czy zużyty olej posmażalniczy można wykorzystać ponownie?

Jeśli chodzi o jego wykorzystanie w kuchni, to na pewno nie. Jednak w innych branżach niegastronomicznych – jak najbardziej tak. Beczki z olejek roślinnym, który jest zużyty transportuje się do specjalnych zakładów, w których się zlewa tłusty opad w nich zebrany, beczki następnie się myje i przygotowuje się do następnego wykorzystania. Dalej olej zużyty jest oczyszczany, aby móc później go wykorzystać przy produkowaniu, chociażby biopaliw. Stosuje się go także w paszowym przemyśle czy też w przemyśle kosmetycznym. Poza tym zmieszany z mineralnymi olejami jest wykorzystywany jako opał w piecach ogrzewania centralnego.

Utylizacja zużytego oleju spożywczego jest zatem bardzo ważna z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że każdy z wytwórców takowego odpadu, a zatem większość przedstawiciela sektora gastronomicznego – jest zobowiązany prawnie do gospodarowania odpowiedniego nim. Nie dopełnianie tego obowiązku, wylewanie oleju do kanalizacji czy też inne postępowania są nieodpowiednie. Co więcej mogą skutkować niezmiernie poważnymi konsekwencjami. Nie chodzi jedynie o konsekwencje prawne. Bardzo ważną kwestią jest także dbałość o otaczające nas środowisko. Tłuszcz, jak i także resztki jedzenia potrafią uszkodzić wszelkie kanały ściekowe. Nie warto w żadnym wypadku narażać biznesu, jak i także otoczenia – szczególnie, gdy alternatywa opisana powyższej niesie ze sobą tak naprawdę same korzyści. Wiemy o tym doskonale.

Każda osoba prowadząca biznes w gastronomii powinna mieć tego świadomość. Jest to odpowiednie podejście do biznesu. Warto zatem skorzystać z oferty firm, które utylizują profesjonalnie olej spożywczy i wykonują w zasadzie całą pracę za nas. Pamiętajmy, aby korzystać tylko i wyłącznie ze sprawdzonych firm, które rzeczywiście mają spore doświadczenie, a na koncie masę zadowolonych klientów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ