Jak działa konto oszczędnościowe i komu opłaca się je prowadzić? Krótki poradnik

Polacy mają coraz większą świadomość, że regularne oszczędzanie przynosi korzyści. Problem w tym, że odkładanie pieniędzy kojarzy się przede wszystkim z koniecznością posiadania sporych sum. Tymczasem wystarczy założyć konto oszczędnościowe, by regularnie gromadzić nawet małe kwoty.

Oszczędzanie jest ważne, ponieważ pozwala na stworzenie tzw. poduszki finansowej. Stanowi ona zabezpieczenie w razie nieprzewidzianych wydatków, które można pokryć ze zgromadzonych środków finansowych. Jak wynika z badania „Pokolenia o finansach” przeprowadzonego przez 4P Research Mix[1], 45% Polaków deklaruje posiadanie oszczędności na poziomie 3-miesięcznego wynagrodzenia. To wystarczające środki, które zabezpieczają byt w razie pojawienia się nagłych i wyjątkowych okoliczności.

Konto oszczędnościowe – bezpieczny sposób gromadzenia kapitału

Dla wielu Polaków gromadzone pieniądze stanowią oszczędności życia, dlatego nie lubią oni ryzykować przez inwestowanie kapitału w agresywne instrumenty finansowe. Wolą zyskać mniej, otrzymując jednocześnie poczucie bezpieczeństwa i gwarancję, że w każdej chwili mogą mieć dostęp do środków i nie stracą zainwestowanych pieniędzy. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest konto oszczędnościowe – rachunek bankowy, który od standardowego różni się wysokością oprocentowania. Można powiedzieć, że łączy w sobie zalety konta osobistego i lokaty, daje bowiem swobodny dostęp do środków, które każdego dnia pracują na zysk. Im więcej pieniędzy tam zgromadzisz, tym wyższy będzie Twój zysk. Dlatego opłaca się regularnie oszczędzać.

Jak zarabiać na koncie oszczędnościowym?

Konto oszczędnościowe pozwala zarabiać na gromadzeniu środków i powiększaniu kapitału o odsetki. Ich wysokość uwarunkowana jest wysokością oprocentowania. Im jest ono wyższe, tym lepszy będzie wypracowany zysk.

Zasada działania konta oszczędnościowego jest prosta:

  • wpłacasz pieniądze – ile chcesz i kiedy chcesz,
  • koniec miesiąca oznacza kapitalizację odsetek, a więc wypłatę zysków – w ten sposób Twój kapitał powiększa się o wypracowane odsetki.

W zależności od oferty banku, konto oszczędnościowe może dawać wyższy zysk, im wyższy będzie zgromadzony kapitał. Wraz z powiększaniem się oszczędności rośnie także oprocentowanie.

Należy podkreślić, że podawana wysokość oprocentowania zawsze dotyczy skali rocznej. Miesięczny zysk można obliczyć dzieląc wysokość wypracowanych odsetek z kwoty oszczędności przez 12 (12 miesięcy roku).

Dla kogo konto oszczędnościowe?

Oprocentowany rachunek bankowy to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą oszczędzać i jednocześnie mieć stały dostęp do środków finansowych. Świetnie sprawdza się również wówczas, gdy właściciel rachunku chce oszczędzać małe kwoty, wpłacając je regularnie, np. dwa razy w miesiącu. Zaletą konta oszczędnościowego jest fakt, że pieniądze można wpłacać w dowolnym momencie – nie ma przy tym znaczenia wysokość jednorazowej wpłaty.

[1] http://www.eurogospodarka.eu/polak-oszczedza-ostroznie 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ