Jak mądrze wziąć kredyt hipoteczny

Choć posiadanie własnego mieszkania to marzenie większości młodych Polaków, to zaledwie część z nich decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, aby w ten sposób sfinansować zakup wymarzonego mieszkania. Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które mogą pomóc w podjęciu właściwej decyzji skutkującej przez kilka lat.

Kredyt u dewelopera – niekoniecznie najtańszy

Większość inwestorów oferuje nabywcom możliwość skorzystania z usług wybranego banku, w którym można zaciągnąć kredyt na zakup mieszkania. Atutem w tym przypadku może być uproszczona procedura, bowiem dokumenty wymagane od inwestora są już w banku. Natomiast niekoniecznie taka oferta będzie najkorzystniejszą ofertą dla samego kredytobiorcy. Dlatego warto porównać oferty z kilku banków, co bardzo szybko można zrobić korzystając z internetowych kalkulatorów kredytowych.

Kredyt z dopłatą

Kredyty z dopłatami w ramach programu Mieszkanie dla Młodych to bardzo dobra oferta dla kredytobiorców, którzy spełniają dodatkowe wymagania co do wieku kredytobiorcy oraz wielkości nabywanego mieszkania. Taki kredyt jest tańszy przy spłacie niż kredyt hipoteczny udzielony na warunkach komercyjnych.

Kredyt hipoteczny tak, ale nie na maksymalny okres kredytowania

Jeśli marzymy o dużym mieszkaniu, które chcemy kupić na kredyt, a jednocześnie stać nas jedynie na kredyt, który będzie spłacany przez 30 czy 40 lat, lepiej poszukać mniejszego i tańszego mieszkania. Nawet najbardziej wymarzone mieszkanie może się po pewnym czasie znudzić, zatem pojawi się konieczność jego sprzedaży, co zwykle trwa, czasem nawet kilka lat. Drugi aspekt dotyczy okresu kredytowania. Przez 30 lat sytuacja na rynku pracy może się zmienić. Przez ten okres kredytobiorca może być bez pracy, może również zarabiać dużo mniej i nie zawsze będzie go stać na spłacanie kredytu.

Przez kilka lat doradcy sugerowali, że co prawda najkorzystniejsze oprocentowanie kredytu maja kredyty walutowe, zwykle w CHF, to jednak najbezpieczniej jest zaciągać kredyty w walucie, w której się zarabia. I o tym również warto pamiętać, choć obecnie polskie banki nie udzielają już kredytów hipotecznych w walucie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Następny artykułJak oszczędzać na emeryturę

Cześć! Biznes to moja pasja i sposób na życie. Jeśli czujesz tak samo na pewno nawiążemy nić porozumienia.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ