Zdolność kredytowa jest bardzo ważnym parametrem, który będzie predysponował do wzięcia kredytu bankowego. W przypadku firm pożyczkowych restrykcje dotyczące jej są nieco mniejsze, ale za to płaci się wyższe koszty zaciągnięcia zobowiązania. Czy jest możliwe samodzielne określenie swojej zdolności kredytowej?
Jak sprawdzić zdolność kredytową?
Chcąc uzyskać kredyt w banku, należy mniej więcej umieć określić swoje możliwości finansowe. Nie zawsze ten, kto dobrze zarabia, będzie odpowiednio wiarygodnym spłacającym według banku. Niestety, banki nie biorą w tym przypadku pod uwagę, jak dobrze komuś z oczu patrzy i jak silnie deklaruje on swoją uczciwość. Liczą się tylko statystyki i czysta matematyka. A kształtuje się ona następująco: aby mieć wysoką zdolność kredytową, trzeba dużo zarabiać i mieć jak najniższe stałe zobowiązania finansowe. Jak sprawdzić zdolność kredytową? Najprościej jest wstępnie skalkulować, ile pieniędzy z wypłaty pozostaje po opłaceniu wszystkich niezbędnych rachunków i odłożeniu gotówki na życie. Jeśli okazuje się, że w ciągu miesiąca, nie rezygnując z żadnych stałych opłat i wydając umiarkowane kwoty na życie, posiadamy jeszcze wolną gotówkę, można uznać, że jest szansa w ogóle ubiegać się o kredyt w banku.
Co wpływa na zdolność kredytową?
Oprócz zarobków i rodzaju zatrudnienia ważnym czynnikiem jest też stan cywilny i dzietność wnioskodawcy. Im więcej osób ma on na utrzymaniu samodzielnie, tym mniej pieniędzy pozostałoby mu potencjalnie na spłaty rat. Osoby będące w związkach partnerskich nie bez powodu decydują się na formalizację związku przed wzięciem kredytu. Gdy połączy się dwie osoby ze zdolnością kredytową, to wspólnie mają one ją wyższą niż osobno! Liczy się także wiek wnioskodawcy – im wyższy, tym krótszy okres kredytowania w banku. Z kolei niski wiek oznacza zwykle niezbyt bogatą historię kredytową. Jeśli dotąd nie miało się żadnych zakupów na raty czy kart kredytowych, bank może nie zechcieć udzielić kredytu, bo nie wie, jak u wnioskodawcy z systematycznością spłat. Podobnie wiele zaciągniętych kredytów i chwilówek, oraz ich chwiejne spłacanie (z poślizgiem), świadczy na niekorzyść kredytobiorcy.
Narzędzia pozwalające sprawdzić zdolność
A jak sprawdzić zdolność kredytową bez konieczności samodzielnego liczenia? Wystarczy skorzystać z internetowych porównywarek kredytu. Zanim wyszukają one kredyt odpowiadający potrzebom, czyli o właściwej wysokości rat, najpierw weryfikują dane wysłane we wstępnym, niezobowiązującym i niezostawiającym śladu w BIK wniosku. Na podstawie posiadanej zdolności kredytowej mogą zaoferować wnioskodawcy kilka propozycji pochodzących od różnych banków – z dużym prawdopodobieństwem banki te zechcą udzielić następnie kredytu. Można również skorzystać z pomocy doradcy kredytowego. Jest to coraz popularniejsza usługa, która bardzo pomaga w natłoku różnych ofert i zmieniających się trendów ekonomicznych. Doradca kredytowy udziela porad bezpłatnie i może pomóc w wyborze właściwego kredytu. Jego usługi są wynagradzane przez banki, które udzielają mu prowizji za „przyprowadzenie” klienta. Tym sposobem można uzyskać naprawdę profesjonalną pomoc za darmo.