Mówiąc kolokwialnie, inwestycje rzeczowe to te, których można dotknąć. Do tej kategorii zaliczymy zarówno grunty i mieszkania, jak i szlachetne złoto, whisky czy rzadkie znaczki. Jednak tego rodzaju inwestycje mogą obejmować również dobra niematerialne, takie jak patenty, znaki handlowe czy… talent. Cechą charakterystyczną inwestycji rzeczowych jest ogromna różnorodność -na rynku znajdzie się miejsce dla posiadaczy fortuny, jak i osób startujących z dwoma tysiącami złotych w kieszeni.

Inwestycje rzeczowe – stabilny zysk obarczony niskim ryzykiem

Do tego rodzaju inwestycji zaliczymy przede wszystkim nieruchomości, np.  mieszkania, grunty rolne i budowlane, powierzchnie biurowe,  lokale komercyjne, magazyny, fabryki, powierzchnie parkingowe. Po zakupie zarabiamy na wynajmie lub dzierżawie obiektu – czynsz to nasza stopa zwrotu z inwestycji. Jeśli zechcemy odzyskać zainwestowany kapitał, możemy sprzedać nieruchomość, osiągając przy tym dodatkowy zysk (o ile nam się poszczęści).

Inwestycja w nieruchomości powinna nam zapewnić stały dochód, bez większego ryzyka. Niestety, w rzeczywistości inwestor musi borykać się z takimi problemami jak: niepłacący lokatorzy, zastój na rynku nieruchomości, opłaty administracyjne, kosztowne remonty.

Inwestycje rzeczowe – dobra alternatywne o wysokiej stopie zwrotu

Dobra alternatywne nie tylko zapewniają duży zysk, ale mogą również służyć rozwijaniu pasji. Dzieła sztuki, samochody, markowe wina i whisky, okazy numizmatyczne lub filatelistyczne – wybór inwestycji często wynika z prywatnych zainteresowań inwestora.

Inwestycje rzeczowe związane z hobby mają również wyższy potencjał na wygenerowanie zysku  – jako znawcy tematu łatwiej ocenimy, który obraz czy samochód zapewni nam większą stopę zwrotu. Z tego samego powodu inwestycje alternatywne są traktowane jako elitarne i przeznaczone dla wąskiej grupy osób.

Bez wiedzy o danej branży możemy ulokować kapitał w aktywach, których wartość będzie sukcesywnie spadać, albo których nikt nie zechce kupić. Szczególnie trudnym rynkiem do opanowania są inwestycje w sztukę, gdyż stopa zwrotu jest zależna od obowiązujących trendów artystycznych i bez gruntownej wiedzy w tej dziedzinie, możemy zostać posiadaczami pięknego, ale bezwartościowego dzieła.

Inne trudności związane z inwestycjami rzeczowymi

Większość inwestycji rzeczowych to dobra materialne, które można dotknąć i podziwiać. Zwykle są to inwestycje długoterminowe, przynoszące największy zysk po minimum 4-5 latach od zakupu. Przez ten czas musimy je przechować – co nierzadko stanowi największy problem dla inwestora. Przykładowo, na zabytkowy samochód potrzebujemy garażu, dzieła sztuki wymagają gabloty i odpowiednich warunków otoczenia (wilgotność, światło), alkohole powinny być magazynowane w suchej, chłodnej i ciemnej piwnicy.

Ponadto inwestycje rzeczowe mogą rodzić problemy z upłynnieniem aktywów – o ile a nieruchomość w końcu znajdzie się nabywcę, o tyle sprzedaż sztabek złota czy diamentów wymaga doskonałej znajomości rynku, szczególnie poza granicami naszego kraju.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ