Masz spore oszczędności, ale żadnego planu na ich zagospodarowanie? Inwestowanie na giełdzie to tylko jedno z rozwiązań, które zapewne przyjdzie Ci do głowy. Czy najlepsze? Jeśli lubisz podejmować odważne decyzje, a przy tym nie dajesz ponieść się emocjom, poczujesz się na giełdzie jak ryba w wodzie. Ale jeśli żal Ci każdej złotówki i wolisz jasne sytuacje, lepiej poprzestań na lokacie bankowej. Należysz do pierwszej grupy inwestorów? W takim razie podpowiadamy, od czego zacząć inwestowanie na giełdzie.

Giełda dla początkujących – najpierw teoria

Podobno praktyka czyni mistrza, ale zanim osiągniesz tytuł „Inwestora Roku”, musisz poświęcić sporo czasu na zdobycie wiedzy o giełdzie. Hossa i bessa to nie jedyne terminy, które powinieneś poznać od podszewki. Zanim kupisz swoje pierwsze akcje, musisz poznać podstawowe zasady dokonywania operacji na giełdzie, odczytywać wskaźniki i skróty, nauczyć się interpretować wykresy, wybrać metodę analizy rynku, etc. Systematycznie pogłębiaj swoją wiedzę, przeznaczając minimum 2 godziny dziennie na naukę.

Skąd czerpać wiedzę o inwestowaniu na giełdzie?

  • fora i blogi tematyczne – przydatne informacje i nauka na doświadczeniu innych graczy
  • książki i e-booki – mnóstwo wiedzy merytorycznej, polecamy m.in. „Inwestycje” Herbert Mayo, „Analiza techniczna rynków terminowych” Jack Schwager, „Inteligentny Inwestor” Benjamin Graham
  • portale giełdowe – sporo nieuporządkowanych informacji, ale stale uzupełniana wiedza pozwala być „na czasie” z giełdą
  • szkolenia z giełdy – najdroższa opcja, ale profesjonalny mentor wystarczy za 10 książek i 100 godzin samodzielnej nauki

Zanim zaczniesz inwestowanie na giełdzie – codzienna „prasówka”

Śledzenie serwisów giełdowych powinno stać się Twoim zdrowym nawykiem. Nie możesz polegać jedynie na „suchej” wiedzy, musisz być spragniony bieżących informacji. Zapoznaj się z konkretnymi spółkami na różnych indeksach i zorientuj się, jakie sytuacje mają wpływ na spadek lub wzrost notowań. Czytaj komentarze analityków, śledź codzienne wiadomości z giełdy, obserwuj sesje w czasie rzeczywistym. Jednym słowem, musisz „trzymać rękę na pulsie” na długo przed wkroczeniem do gry.

Gra na giełdzie, ale bez ryzyka

Wirtualna giełda to doskonały trening przed wejściem na „parkiet”. Po rejestracji w serwisie otrzymasz do dyspozycji wirtualne konto maklerskie, z którego możesz kupować i sprzedawać akcje dokładnie w taki sam sposób, jak na prawdziwej giełdzie. Na wirtualnej giełdzie możesz nie tylko inwestować kapitał, ale i porównywać swoje wyniki z wynikami innych graczy. Uczysz się na doświadczeniu i błędach innych uczestników, co z pewnością przyda Ci się w planowaniu własnych strategii. Co najważniejsze – emocje są prawdziwe, ale ryzykujesz jedynie wirtualnymi pieniędzmi!

Teraz już wiesz, jak zacząć inwestowanie na giełdzie. Po opanowaniu teorii i lekcjach praktycznych na wirtualnej giełdzie, możesz zainwestować realne pieniądze. W tym celu musisz założyć  własny rachunek inwestycyjny w domu maklerskim lub u brokera współpracującego z Twoim bankiem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ