O ile oszczędności rzędu 5-10 tysięcy możesz przeznaczyć na eksperymentowanie i praktyczną naukę inwestowania, o tyle przy kwocie 50 000 zł warto zdecydować się już na konkretne przedsięwzięcia. Wprawdzie nie kupisz za to mieszkania, które pozwoliłoby uzyskiwać dochody z wynajmu, ale giełda i rynek walutowy przyjmą Cię z otwartymi rękami. Pięćdziesiąt tysięcy możesz również ulokować w aktywach alternatywnych i złocie.

Niemniej, sama kwota nie może decydować o metodzie inwestowania. Równie ważne są czynniki osobiste, takie jak: stopień tolerancji ryzyka, sytuacja rodzinna i zawodowa, a nawet predyspozycje psychiczne. Nie damy Ci zatem jednoznacznej odpowiedzi w co zainwestować 50000, ale możemy nieco ułatwić Ci podjęcie decyzji.

Jak zainwestować 50000, jeśli to Twoje życiowe oszczędności?

Jeśli całe życie unikałeś ryzyka i systematyczne odkładałeś małe kwoty, odradzamy Ci odważne posunięcia również w inwestycjach. Zbyt ciężko pracowałeś na swoje oszczędności, aby teraz utracić je wskutek niezależnych od siebie czynników i żyć jedynie z emerytury. Podziel 50 tysięcy na kilka mniejszych kwot i zainwestuj je według swoich potrzeb. 20 tysięcy warto ulokować na lokacie bankowej – to mały, ale pewny zysk, dzięki któremu pieniądze nie stracą swojej wartości przez inflację.

Aby osiągnąć nieco wyższą stopę zwrotu, możesz zainwestować 10 tysięcy w obligacjach: skarbowych (bezpiecznych) lub korporacyjnych (mniej bezpiecznych, ale wyżej oprocentowanych).

Jeśli chcesz podnieść poprzeczkę ryzyka, możesz zainwestować 5 tysięcy w akcje za pośrednictwem funduszu inwestycyjnego lub przez samodzielne operacje dokonywane przez własne konto maklerskie.

Resztę (15 tysięcy) możesz wpłacić na IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne, w którym będziesz gromadzić dodatkowe środki na emeryturę, unikając przy tym podatku dochodowego Belki (19%).

W co zainwestować 50000, jeśli chcesz zaryzykować?

Odważniejsze inwestycje doradzamy w dwóch przypadkach: jeśli masz stabilną pracę i mało zobowiązań (dzieci, kredyty), a także gdy jesteś właścicielem dobrze prosperującej firmy. W obu sytuacjach warto zdeponować na lokacie poduszkę bezpieczeństwa (10-15  tysięcy), a resztę przeznaczyć na inwestycje o wysokiej stopie zwrotu. W co zainwestować 50000? To zależy od Twojego doświadczenia i wiedzy. Jeśli krucho z tym u Ciebie, możesz rozdysponować pozostałą kwotę w różnych funduszach inwestycyjnych. Część sumy wpłać do funduszu inwestującego w obligacje, a część do funduszu zajmującego się akcjami lub aktywami mieszanymi.

Osobom mającym dużą wiedzę ekonomiczną polecamy samodzielne inwestowanie w akcje, waluty lub surowce (np. złoto w sztabkach lub monetach bulionowych). Z sumą 50 tysięcy złotych możesz także startować na rynku dóbr alternatywnych. Opcji masz wiele – możesz kupić i odrestaurować stary samochód, zainwestować w dzieła wschodzących artystów albo kupić kilka butelek ekskluzywnej whisky lub wina. Jeśli masz żyłkę biznesmena, możesz wspierać rozwój start-upów i młodych przedsiębiorstw.

[Głosów:38    Średnia:2.5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ