Niestety, na to pytanie nie można udzielić „jedynej słusznej” odpowiedzi, gdyż metoda inwestowania powinna być dobrana do indywidualnego profilu inwestora. I nie chodzi tu wyłącznie o zarobki. Nie musisz bowiem zarabiać pięciocyfrowych kwot ani zajmować prestiżowego stanowiska, by móc inwestować agresywnie, w aktywa o wysokiej stopie zwrotu. Kto może inwestować, a kto bezwzględnie powinien trzymać pieniądze w skarpecie? Jak inwestować pieniądze, żeby nie zbankrutować?

Wiedza i poduszka bezpieczeństwa – Twoje pierwsze inwestycje

Przeciętny Kowalski gromadzi oszczędności w konkretnym celu. Chce odłożyć 10 000 zł na studia dla dziecka, 20 000 zł na remont kuchni albo 30 000 zł na średniej klasy używane auto. Kowalski zapomina przy tym, że oszczędności same w sobie reprezentują ogromną wartość. Dają poczucie bezpieczeństwa i nadzieję, że w razie utraty pracy, rodzina nie wyląduje na bruku. Dlatego Twoją pierwszą inwestycją powinno być stworzenie rezerwy finansowej, która pozwoli przeżyć Twojej rodzinie przez 6 miesięcy bez stałych dochodów.

Nie masz poduszki bezpieczeństwa, a mimo to nadal pytasz: jak inwestować pieniądze? Skoro nie wiesz, gdzie ulokować pieniądze i nie masz większego pojęcia o inwestowaniu, z pewnością nie dysponujesz wiedzą, która pozwoli Ci uratować majątek przed skutkiem błędnych decyzji. Daj sobie rok czasu – przez ten okres gromadź środki na osobnym rachunku bankowym (zlikwiduj kartę, aby nie korzystać z niego na zakupach) i regularnie zdobywaj wiedzę o inwestowaniu (książki, fora, blogi, serwisy internetowe). Kiedy uzbierasz kwotę stanowiącą równowartość 6-miesięczncyh zarobków, stwórz własny profil inwestora i wybierz metodę zgodną osobistymi preferencjami.

Jak inwestować pieniądze zgodnie z własnymi możliwościami?

Twoja skłonność do ryzyka powinna wynikać nie z zarobków, ale z comiesięcznego bilansu. Jeśli zarabiasz 10 000 zł, ale raty za samochód, dom i wydatki na życie pochłaniają 9 500 zł, zapomnij o ryzykownym inwestowaniu. W razie utraty pracy Twoje długi będą rosły w zastraszającym tempie, co zmusi Cię do zlikwidowania inwestycji nawet wówczas, gdy sprzedaż aktywów wygeneruje znaczną stratę. Swoje oszczędności lepiej ulokuj w bezpiecznych instrumentach, których możesz pozbyć się w dowolnej chwili bez utraty majątku, tj. w depozytach bankowych, obligacjach i bonach skarbowych oraz bezpiecznych fundusz inwestycyjnych.

Jak inwestować pieniądze, jeśli Twój comiesięczny bilans wykazuje 1 500 – 2 000 złotych oszczędności? W tej sytuacji możesz sobie pozwolić na większe ryzyko, zwłaszcza jeśli prowadzisz gospodarstwo domowe wspólnie z żoną i oboje zarabiacie łącznie przynajmniej 5 000 zł. Nawet jeśli stracisz pracę, Wasz standard życia nie ulegnie drastycznemu obniżeniu, a pensja żony uchroni was przed bankructwem. Jeśli zgromadzisz odpowiednio duży kapitał  (minimum 30 000 zł), możesz inwestować w akcje i mieszane fundusze inwestycyjne, najlepiej uzbrojony w wiedzę i praktykę zdobytą np. na symulatorach giełdy.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ