Początkujący inwestorzy z reguły nie podejmują odważnych kroków i poprzestają na inwestycjach bezpiecznych. W ten sposób chronią oszczędności i uzyskują niewielkie odsetki w wysokości kilku procent rocznie. Zarobek jest wprost proporcjonalny do ryzyka, ale może równoważyć inflację i w ten sposób uchronić pieniądze przed utratą wartości. Bezpieczne aktywa z reguły nie zapewniają kokosów, ale stanowią ochronę kapitału. Jakie rodzaje inwestycji masz do wyboru?

Zabezpieczenie majątku na lokacie bankowej

Oprocentowanie lokat maleje z roku na rok i obecnie średni zysk wynosi 1,21% w skali roku. Oznacza to, że klient po wpłaceniu 100 000 zł na lokatę, po roku otrzyma 1210 zł odsetek, co daje zaledwie 100 zł miesięcznie. Po odliczeniu podatki Belki (19%), zysk nie przekroczy nawet 1000 zł! Biorąc pod uwagę aktualną stopę inflacji (2,5%), pieniądze przechowywane na lokacie ulegają nieuchronnej dewaluacji. Lokata bankowa nie zapewni Ci zatem życia rentiera. Może być jednak dobrym rozwiązaniem, gdy chcesz w bezpieczny sposób zdeponować pieniądze, które w niedalekiej przyszłości masz zamiar wydać np. na zakup działki lub mieszkania. Jeśli zależy Ci głownie na pomnażaniu kapitału, musisz wziąć pod uwagę zakup akcji, przystąpienie do funduszu inwestycyjnego lub inne rodzaje inwestycji.

Inwestycje w obligacje – (nie)bezpieczny zysk

Powszechnie uważa się, że obligacje nalezą do inwestycji bezpiecznych, tzn. możesz liczyć na pewny zysk i nie ponosisz najmniejszego ryzyka. Owszem, obligacje skarbowe, emitowane przez Skarb Państwa, są stosunkowo bezpiecznym instrumentem dłużnym, ale już obligacje samorządowe niosą ze sobą prawdopodobieństwo straty lub niewypłacalności. Najbardziej dochodowe, ale też najbardziej ryzykowne, są obligacje korporacyjne wystawiane przez firmy. W odróżnieniu od akcji, ich wykup nie daje Ci prawa do dywidendy (udziału w zyskach) ani podejmowania decyzji w sprawie firmy. Jeśli chcesz „pożyczać pieniądze” spółkom komercyjnym, dokładnie sprawdź emitenta pod względem sytuacji finansowej i gospodarczej, a także warunki uzyskania odsetek z inwestycji.

Stabilne inwestycje alternatywne

Najpopularniejsze rodzaje inwestycji alternatywnych to głównie dzieła sztuki, diamenty i zabytkowe samochody. Niektórzy twierdzą wręcz, że na tego typu aktywach nie można stracić. Stare, lecz dobrze zachowane auta, z roku na rok jedynie zyskują – wszak rok produkcji stanowi ich największą wartość. Dzieła sztuki są uważane za najbardziej dochodowe i jeśli kupisz dzieło docenianego artysty, po czterech-pięciu latach możesz liczyć na zyski sięgające kilkuset procent! Natomiast diamenty to specyficzny rodzaj inwestycji, w której celem nadrzędnym jest ochrona kapitału (rodzinnego lub firmowego) i zabezpieczenie na przyszłość. Klejnoty należą do aktywów długoterminowych i globalnych, dlatego historia zna niewiele przypadków, kiedy traciły na wartości. Jak powiedziałby James Bond, „diamenty są wieczne”, dlatego to dobry pomysł na ponadczasową inwestycję, z której będziesz czerpać zyski dopiero na emeryturze.

[Głosów:2    Średnia:1/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ