Polacy coraz częściej sięgają po książki. Pokazują to coroczne badania czytelnictwa. Co ciekawe, możemy się z nich dowiedzieć dużo więcej. Między innymi to po jakie książki sięgamy najczęściej.

Jeśli mielibyśmy ogólnie wymienić kategorie książek po które Polacy sięgają najczęściej, to z pewnością wymienić należy kryminały, literaturę piękną, proza, fantastyka oraz literatura faktu. Jeśli mielibyśmy dokonać tego podziału na płeć to należałoby stwierdzić, że kobiety najchętniej czytają romanse, książki o tematyce kulinarnej, literaturę piękną oraz prozę. Wśród mężczyzn dominują przede wszystkim książki o tematyce historycznej, a także fantastyka oraz komiksy. Z badań możemy także odczytać upodobania czytelnicze Polaków ze względu na wiek. Młodsze pokolenie sięga przede wszystkim po książki fantastyczne. Dużą popularnością cieszą się także komiksy oraz oczywiście literatura młodzieżowa. Starsze pokolenie preferuje nieco inną literaturą. Są to przede wszystkim książki historyczne, sensacja, proza oraz literatura piękna.

Badania czytelnictwa sporo mówią nam także o ulubionych autorach Polaków. I tu nie ma większego zaskoczenia. Są to powszechnie znani i lubiani pisarze. Wśród nich wymienić można przede wszystkim Stephena Kinga w kategorii horroru oraz Andrzeja Sapkowskiego, J.R.R. Tolkiena oraz Stanisława Lema w kategorii fantastyka. Fani literatury faktu najczęściej sięgają po dzieła Ryszarda Kapuścińskiego. Ci, którzy preferują natomiast literaturę podróżniczą najczęściej sięgają po takich autorów jak Wojciech Cejrowski, Martyka Wojciechowska oraz Beata Pawlikowska.

Z badań czytelnictwa można dowiedzieć się także w jaki sposób Polacy szukają książek i co wpływa na ich decyzje zakupowe. Zdecydowana większość polskich czytelników szuka informacji o książkach, w tym o nowych pozycjach, samodzielnie w internecie. Dla dużej części czytelników inspiracją jest także lista bestsellerów i ma ona także nie mały wpływ na decyzję o zakupie książki. Duży wpływ na wybór danej pozycji ma także polecenie ze strony znajomych lub rodzin. Zdecydowanie mniejszy wpływ na decyzje zakupowe dotyczące książek mają akcje promocyjne i reklamowe realizowane przez wydawnictwa.

Ważne są także informacje dotyczącego tego w jaki sposób Polacy kupują książkę. Jak można się domyśleć prym wiedzie tu księgarnia wysyłkowa. Główną przyczyną jest tu wygodna robienia takich zakupów. Książkę można wybrać i zakupić przed ekranem komputera, a zamówienie dostanie dostarczone pod wskazany adres. Zdecydowanie rzadziej Polacy decydują się na zakup książek w tradycyjnych księgarniach. Najrzadziej książki kupowane są w hipermarketach.

Jeśli chodzi o zakup książek to bardzo istotna jest tutaj cena. Zgodnie z tym co deklarując polscy czytelnicy w badaniach, książki są dla wielu z nich dość drogie. Dlatego przy wyborze dane tytułu często decyduje także cena książki. Polacy przede wszystkim sięgają po tanie książki.

Jest jednak jedna bardzo ważna konkluzja. Polacy wciąż wolą sięgać po książki drukowane niż po e-booki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ