Jak oszczędzać pieniądze

Oszczędzanie jest jednym z nawyków, którego można się nauczyć. Dzieci, uczone od najmłodszych lat, aby odkładać do skarbonki swoje oszczędności, jako dorośli równie dobrze sobie radzą z planowaniem wydatków. Jak zatem oszczędzać pieniądze, aby móc z nich korzystać w przyszłości?

Oszczędzanie małych kwot

Przede wszystkim warto spisywać przez miesiąc wszystkie, nawet najmniejsze wydatki, aby sprawdzić, na co wydajemy najwięcej i najchętniej. Jeśli jest to kupowanie lunchu czy kawy w pracy, to można posiłki kupowane na mieście zastąpić tańszymi posiłkami przygotowanymi w domu. Zamiast okazyjnych zakupów 3 produktów w cenie 1, warto kupić tyle, ile jest nam faktycznie potrzeba. Może się zdarzyć, że część produktów i tak wyrzucamy. Nawet drobne kwoty zaoszczędzone w ten sposób powinny się znaleźć na specjalnie w tym celu otworzonym rachunku oszczędnościowym, bowiem dostęp do tych środków może spowodować, że bardzo szybko wydamy je na coś innego.

Wydatki w sklepach – tylko zaplanowane

Duże sklepy to miejsca, gdzie bardzo często kupujemy coś pod wpływem impulsu. Aby uniknąć niezaplanowanych wydatków lepiej iść na zakupy po posiłku (nie kupimy wówczas kilku dodatkowych produktów żywnościowych) oraz ze spisem zakupów, aby kupić jedynie te produkty, których nam zabrakło. Produkty drogie można zastępować tańszymi. W marketach na wysokości wzroku stoją zwykle produkty najdroższe, te tańsze można znaleźć na półkach blisko podłogi. Za zakupy warto płacić gotówką – płacenie kartą sprzyja niekontrolowanym zakupom.

A może w internecie

Przed zakupem niektórych produktów warto sprawdzić ich cenę w sklepie internetowym. Zakupy online mogą być tańsze w przypadku odzieży, obuwia czy sprzętu elektronicznego, choć w ten sposób można również kupować tańsze meble, książki czy płyty.

Oszczędzanie zaraz po wypłacie

Jeśli planujemy jakiś większy wydatek, na który oszczędzamy, wówczas lepszym rozwiązaniem jest przelanie z góry ustalonej kwoty bezpośrednio po wypłacie. W ten sposób mamy pewność, że zaoszczędzimy, a do końca miesiąca świetnie sobie poradzimy bez odłożonych środków.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ