Sprawdzone sposoby na oszczędzanie

Bardzo często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, na co i ile faktycznie wydajemy. Wystarczy jednak spisywanie wydatków przez określony okres, aby przekonać się, gdzie rozpływają się nasze pieniądze i co powinniśmy zrobić, aby je zaoszczędzić.

Zakupy z listą

Jednym z miejsc, gdzie dochodzi do niekontrolowanych wydatków oraz zakupów pod wpływem impulsu, są sklepy. W przypadku zakupów spożywczych czy chemicznych w marketach należy je robić zawsze z pełnym żołądkiem oraz z przygotowaną listą zakupów, która może mieć postać aplikacji na smartfona. Warto także pamiętać, że na wysokości oczu znajdują się produkty najdroższe, tych tańszych należy szukać niżej. Producenci oferują niższe ceny na produkty, które są dostępne w większych opakowaniach. Takie zakupy są wskazane w przypadku chemii gospodarczej czy produktów niepsujących się.

Zakupy grupowe i online

Ceny w sklepach internetowych są zwykle niższe niż w sklepach stacjonarnych, dlatego warto w nich kupować niektóre produkty. Istnieją także serwisy, które zapewniają niższe ceny dzięki temu, że wybrane produkty kupowane są przez grupę konsumentów.

Obniżanie wydatków

Jeśli planujemy oszczędzanie pieniędzy, warto również przyjrzeć się comiesięcznym wydatkom. Być może zamiast płatnego konta w banku możemy prowadzić bezpłatne konto internetowe. Jeśli korzystamy z internetu, oglądamy telewizję kablową i dodatkowo np. mamy telefon stacjonarny, to warto zamienić takie trzy abonamenty na jeden za zestaw usług. W przypadku abonamentu komórkowego można obniżyć jego wartość, jeśli nie korzystamy ze wszystkich usług, które zawiera, np. gdy nie wydzwaniamy nawet połowy darmowych minut, za które i tak płacimy opłacając wyższy abonament.

Oszczędzanie to również umiejętność rezygnacji z niektórych wydatków, które są zbędne. Jeśli za każdym razem, gdy tankujemy samochód, idziemy na kawę czy hot doga na stacji benzynowej, to z takiego wydatku można z powodzeniem zrezygnować, a zaoszczędzone pieniądze wpłacić na rachunek oszczędnościowy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ