Wybór metody inwestowania nigdy nie jest prosty, zwłaszcza dla kogoś, kto do tej pory trzymał pieniądze w przysłowiowej skarpecie. Musisz mieć świadomość własnych możliwości i ograniczeń, a także wsłuchać się w swoje potrzeby. To przedsięwzięcie, które trzeba potraktować z „chłodną głową”, gdyż najtrudniejsze rozgrywki wygrasz dzięki opanowaniu i rozsądkowi. Przyda Ci się sporo dystansu, by nie przypłacić inwestycji zszarganymi nerwami i bezsennymi nocami. Jak zacząć inwestować, by zminimalizować ryzyko i jednocześnie osiągnąć przyzwoity zysk?

Zlikwiduj długi i zadbaj o poduszkę bezpieczeństwa

Każdy początkujący inwestor powinien zaczynać z bilansem dodatnim. Oznacza to, że najpierw musisz uporać się ze wszystkimi długami w postaci kredytów gotówkowych, pożyczek w parabankach czy nawet kilku stów pożyczonych u przyjaciela. Chyba nie chcesz przeznaczyć swoich pierwszych zysków na spłatę kolejnej raty czy zaległych odsetek? I z drugiej strony – każda strata ulokowanego kapitału będzie niczym kolejny dług wobec i tak już mocno nadszarpniętego budżetu. Weź również pod uwagę, że niespłacone pożyczki ograniczają możliwości inwestycyjne i stanowią przeszkodę w wypracowaniu większych zysków.

Jeśli chcesz zacząć inwestować zadbaj przedtem o oszczędności, które będą Twoją rezerwą finansową na „gorsze czasy”. W przeciwnym razie możesz być zmuszony zlikwidować kilkuletnią inwestycję w najgorszym dla siebie momencie, z powodu utraty pracy czy nagłego wydatku. Pamiętaj również, by nigdy nie inwestować cudzych pieniędzy, gdyż w razie straty możesz wpaść w spiralę długów.

Jak zacząć inwestować? Wiedza i doświadczenie

Aby zacząć inwestować na giełdzie lub rynku walutowym, nie ma innej rady – musisz zyskać wiedzę i choć minimalne doświadczenie. Jako zupełny laik możesz przekazać swoje pieniądze funduszowi inwestycyjnemu, jednak w ten sposób niczego się nie nauczysz i poniesiesz zbyt duże ryzyko.

Twoją pierwszą inwestycją niech będzie czas – poświęć go na lekturę książek typu „Jak zarobiłem 2 000 000 $ na giełdzie” N. Darvasa, „Inteligentny Inwestor” B. Grahama” czy „Analiza techniczna rynków finansowych” J. J Murphy’ego. Bezcenną wiedzę znajdziesz również na forach i blogach poświęconych inwestowaniu. Następnie przystąp do ćwiczeń praktycznych – dzięki symulatorom giełdy nauczysz się kupować i sprzedawać akcje, poznasz mechanizmy działania giełdy i zaplanujesz własne strategie.

Jak zacząć inwestować realne pieniądze? Najpierw musisz założyć rachunek inwestycyjny u brokera swojego banku lub w niezależnym domu maklerskim. Na początek inwestuj małe kwoty rzędu kilkuset złotych, aby nabrać wprawy w obrocie akcjami i obycia z giełdą. Następnie zwiększaj pulę kapitału do 1-2 tysięcy i stopniowo dąż do uzyskania 20-30 tys. złotych w portfelu inwestycyjnym. Inwestuj zgodnie ze swoimi możliwościami finansowymi i stopniem tolerancji na ryzyko. Pamiętaj też, że każdy kapitał możesz stracić, dlatego warto część oszczędności ulokować w bezpiecznych inwestycjach np. na lokacie czy w obligacjach skarbowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ