Jak zainwestować wolne środki finansowe

Na rynku istnieje ogromna możliwość wyboru inwestycji. Banki oferują szerokie oferty inwestowania w postaci lokat o mniej lub bardziej atrakcyjnym poziomie oprocentowania depozytów. Giełdy papierów wartościowych oferują dziesiątki tysięcy akcji przedsiębiorstw o różnych profilach działalności, na różnych rynkach geograficznych, niejednokrotnie oddalonych od nas o tysiące kilometrów. Jeszcze do niedawna inwestowanie na rynkach azjatyckich lub na rynku amerykańskim było niemal fantazją znaną z filmów sensacyjnych, komedii lub filmów przygodowych.

Dziś ogromna liczba biur maklerskich wychodzi do nas z ofertą uczestnictwa na tamtejszych giełdach i inwestowania, nie tylko w akcje światowych przedsiębiorstw, ale także w akcje firm dopiero stawiających swoje pierwsze kroki w biznesie. Do dyspozycji mamy nie tylko możliwości inwestowania polegające na wykupach jednostek uczestnictwa we wspólnej własności w postaci akcji. Istnieje także forma inwestowania będąca w istocie zakładem o to, jaki poziom osiągnie dany indeks, czyli miernik wyznaczany na podstawie wyników grupy instrumentów inwestycyjnych.

Największą liczbę tego typu zakładów przyciągają indeksy giełdowe. Nazwa tych zakładów nosi nazwę kontraktów typu future. Jednak inwestując w kontrakt typu future, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że jest niemal tym samym co każdy inny zakład, z tą różnicą, że jego obrót i zasady gry wyznaczane są przez instytucje finansowe. Kupno kontraktu typu future na indeks nie jest związane z żadnym prawem rzeczowym dotyczącym akcji, na których cenie opiera się jego wycena.

Dla osób, które zamiast akcji i kontraktów, wolałyby wybrać coś bardziej konkretnego, atrakcyjna może wydawać się możliwość zainwestowania w metale lokacyjne, monety kolekcjonerskie, metale inwestycyjne i inne tego typu. Więcej o inwestowaniu w monety możemy dowiedzieć się ze strony https://www.metalelokacyjne.pl/. Warto jednak pamiętać, że możliwość obrotu na rynkach, na których dokonywany jest obrót tego typu, poziom płynności czasami jest znacznie niższy niż na rynku akcji i decyzja o wejściu w ten obszar powinna uwzględniać gotowość do akceptacji ryzyka finalizacji naszej inwestycji w wydłużonej perspektywie czasowej.

[Głosów:3    Średnia:4/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ