Jakie wózki widłowe do jakiego magazynu

Przy wyborze wózka widłowego warto kierować się specyfiką i przeznaczeniem magazynu oraz sposobem, w jaki jest w nim zorganizowany ruch. W magazynach zamkniętych nie powinny np. poruszać się wózki emitujące spaliny i hałas. Na uwadze należy mieć także zabudowę magazynu, np. wysokość regałów i szerokość alejek między nimi.

Przeznaczenie magazynu a wybór wózka widłowego

W magazynach, w których przechowuje się żywność, nie mogą poruszać się pojazdy, które emitują spaliny. Z tego względu przedsiębiorstwa magazynujące jedzenie, powinny wybierać raczej wózki transportowe ręczne lub nieemitujące spalin wózki o napędzie elektrycznym niż te z silnikiem diesla lub benzynowym.

Jeżeli w magazynie składowane są towary ciężkie, lepiej sprawdzą się w nim wózki silnikowe: benzynowe, z silnikiem diesla lub gazowym niż wózki ręczne. Podczas gdy maksymalny udźwig wózka ręcznego wynosi na ogół ok. 2500 kg, wózki silnikowe podnoszą nawet ciężar ważący 8000 kg. Maksymalny udźwig różnych modeli wózków podany jest często w folderze informacyjnym oraz na stronie internetowej producenta. Poszczególne wózki można pod tym względem porównać m.in. na stronie http://www.still.pl.

Specyfika regałów magazynowych a wybór wózka widłowego

Jeżeli w magazynie znajdują się regały wysokiego składowania, wózek widłowy powinien mieć maszt umożliwiający wysokie podnoszenie, np. na 7 albo 8 metrów. Dzięki temu możliwe będzie ułożenie towaru nawet na najwyższych półkach. Jeśli również komisjonowanie (czyli rozdzielanie zbiorczych opakowań i kompletowanie zamówień) w firmie przebiega na wysokości, dobrze aby wózek widłowy miał zabezpieczoną, podnoszoną platformę operatora. Przy wyborze wózka należy wziąć pod uwagę jego wymiary. Powinien on móc swobodnie poruszać i manewrować w alejkach między regałami. Ponadto, jeżeli palety mają być pobierane z regałów zarówno wzdłuż, jak i w poprzek, wózek musi mieć widły o długości od 950 mm wzwyż. Krótsze widły umożliwiają pobieranie towaru na paletach tylko w poprzek.

Wózki widłowe go magazynów zamkniętych i otwartych

W zamkniętych halach magazynowych, szczególnie jeśli pracują w nich ludzie, nie mogą poruszać się wózki, które głośno pracują i emitują spaliny. Z tego względu najlepiej sprawdzą się w nich wózki ręczne lub wózki o napędzie elektrycznym. Wózki widłowe ręczne emitują mniejszy hałas, jeśli mają koła wykonane z gumy lub poliuretanu.

W przypadku magazynów otwartych bardzo istotne są koła i rolki wózka widłowego prowadzonego ręcznie. W magazynie otwartym lub półotwartym o utwardzonej nawierzchni można przewozić towar wózkami o kołach poliuretanowych. Jeżeli na podłożu są nierówności i drobne kamyczki, warto wybrać wózek z podwójnymi rolkami, który lepiej zamortyzuje ewentualne wstrząsy. Takie wózki są  łatwiejsze w prowadzeniu.

Na otwartych przestrzeniach, np. do rozładunku samochodów dostawczych i składowania towaru na składowisku, można wykorzystywać wózki o silnikach spalinowych.

[Głosów:5    Średnia:2.4/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ