Czy wiesz, jak skutecznie wykorzystać kredyt dla rolnika? Poznaj najważniejsze informacje, nim zaciągniesz pożyczkę na swoje gospodarstwo rolne.
Dlaczego brać kredyt dla rolnika?
Prowadzenie gospodarki rolnej wymaga od właściciela naprawdę wiele – i to właściwie wszystkiego. Pracy, bo niezależnie od zmian zachodzących na wsi i śmiałego wkraczania nowoczesnych technologii, to po prostu wciąż duży wysiłek. Rozsądku, bo dzisiejsze gospodarstwa rolne to prawdziwe przedsiębiorstwa, gdzie niezmiernie istotne jest odpowiedzialne zarządzanie i kierowanie. I wreszcie finansów – bez inwestowania trudno wyobrazić sobie czerpanie zysków czy rozbudowę infrastruktury. Problem finansowania gospodarstwa rolnego jest tym ważniejszy, gdy weźmiesz pod uwagę duże ryzyko wystąpienie czynników losowych, które mogą poważnie odbić się na budżecie. Wystarczy wspomnieć np. choroby bydła i trzody chlewnej czy niekorzystne warunki pogodowe, które zniszczą plony.
Kredyt dla rolnika jest jedną z najpopularniejszych form finansowania dla właścicieli gospodarstw rolnych. Dzięki takiej pożyczce możesz uporać się zarówno z krótkotrwałymi kłopotami finansowymi, jak i poważnym zadłużeniem. Co więcej, kredyt dla rolnika to także możliwość rozwoju i rozbudowy posiadanego gospodarstwa – wszystko zależy od twoich potrzeb i planów na przyszłość. Tym bardziej że oferta kredytów dla rolników w bankach jest coraz szersza, dzięki czemu możesz wprost przebierać w propozycjach instytucji finansowych.
Jak wybrać kredyt dla rolnika?
Skoro kredyt dla rolnika może być naprawdę korzystnym rozwiązaniem, warto zastanowić się, czym sugerować się, przeglądając dostępne oferty. Na wstępie warto zaznaczyć, że dostępne są różnorodne pożyczki, wszystko jest oczywiście uzależnione od danego banku. Możliwe zobowiązania dzieli się jednak np. na:
- kredyty inwestycyjne,
- kredyty na prowadzenie działalności,
- kredyty preferencyjne,
- kredyty konsolidacyjne.
Kredyty inwestycyjne i kredyty na prowadzenie działalności należą do najczęściej wybieranych przez rolników. Dzięki nim możesz finansować bieżące funkcjonowanie gospodarstwa rolnego, wprowadzać modernizacje, wymieniać lub naprawiać sprzęt, a nawet nabyć i zamontować instalację fotowoltaiczną. Kredyty konsolidacyjne natomiast to polecany sposób na uporanie się ze zbyt dużą ilością starych zadłużeń i pożyczek.
Przyglądając się kredytom dla rolnika, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, które decydują o rzeczywistych walorach tego rozwiązania. Na łączną wysokość kredytu wpływa m.in. RRSO, oprocentowanie czy ustalony harmonogram spłaty. Aby natomiast ubiegać się o pożyczkę dla rolnika, musisz mieć zdolność kredytową oraz pozytywną historię z Biurem Informacji Kredytowej. Poszukiwania kredytu warto rozpocząć w sieci. I nie chodzi tu o przeglądanie propozycji każdego banku po kolei, a raczej odwiedzenie takich stron jak wyszukiwarki kredytów, porównywarki kredytów, rankingi kredytów czy kalkulatory kredytowe. Przed podjęciem ostatecznej decyzji porozmawiaj także z doradcą banku, który odpowie na wszystkie twoje pytania. Spraw, aby kredyt dla rolnika był dla ciebie szansą na rozwój i motorem napędowym, a nie jedynie kolejnym zadłużeniem, które trzeba spłacić.