Zaoszczędziłeś 10 tys. złotych? A może zarobiłeś na dodatkowych zleceniach albo wygrałeś w Lotto? Bez względu na źródło dodatkowych pieniędzy, nie warto kisić ich w przysłowiowej skarpecie –Twoje oszczędności będą systematycznie tracić na wartości, nie mówiąc już o realnym ryzyku kradzieży. Zwykłe konto bankowe to również zły pomysł, gdyż niezauważalne oprocentowanie z pewnością nie pokryje skutków galopującej inflacji. Nieco korzystniejszym rozwiązaniem jest konto oszczędnościowe, lokata albo wykup obligacji skarbowych. Twoje pieniądze nieco „urosną”, choć nie spodziewaj się spektakularnych odsetek. Zależy Ci na prawdziwym pomnażaniu pieniędzy i nie boisz się ryzyka? W takim razie sprawdź, jak zainwestować 10 000.

Zanim zainwestujesz 10 tys. złotych…

Najpierw dwa razy się zastanów. Rozważ, czy ewentualna utrata 10 000 złotych nie wywoła długofalowych konsekwencji takich jak:  brak płynności finansowej, konieczność zaciągania kredytu gotówkowego, kłótnie w rodzinie czy przewlekły stres. Każdy inwestor musi wziąć na swoje barki ryzyko utraty kapitału, dlatego odpuść sobie inwestowanie, jeśli te 10 tys. to jedyne Twoje oszczędności. Najpierw spłać wszystkie raty (kredyt, pożyczka, sprzęt itp.) i zapewnij swojej rodzinie finansową rezerwę, która będzie Waszą poduszką bezpieczeństwa na wypadek utraty pracy. Weź również pod uwagę, że im większy przewidywany zysk, tym większe ryzyko straty. Pamiętaj o tym, kiedy zamiast bezpiecznych obligacji skarbowych i lokat, zainwestujesz 10 000 w fundusze inwestycyjne i giełdę…

W co zainwestować 10 000?

Za kwotę 10 tys. złotych możesz wykupić akcje spółek państwowych lub zagranicznych albo przystąpić do funduszu inwestycyjnego. Aby ograniczyć ryzyko, zacznij od inwestycji długoterminowych (min. 5-letnich), ponieważ im dłużej odczekasz ze sprzedażą akcji, tym mniejsza szansa na utratę zysków i kapitału. Jeśli nie wiesz, jak zainwestować 10000, na początek wybieraj jedynie „bezpieczne” akcje spółek państwowych lub wieloletnich przedsiębiorstw w znakomitej kondycji ekonomicznej. Dobrym pomysłem jest również zainwestowanie w spółki z branży o wysokim potencjalne rozwoju, tj. IT, energetyka, biotechnologia, produkcja przemysłowa.

Jak zainwestować 10 000 – inwestycje alternatywne

Jeśli zamiast papierów wartościowych kuszą Cię dobra materialne, możesz zacząć od inwestycji w metale szlachetne. Za 10 tys. złotych kupisz jedną sztabkę złota o wadze 50 g, dwie sztabki 1-uncjowe albo dwie złote monety 1-uncjowe. To wprawdzie niewiele, jednak z racji niepewnej sytuacji na świecie, kurs złota ma się całkiem dobrze i wciąż drożeje.

W co zainwestować 10 tys. złotych? Oprócz złota masz niewielkie pole wyboru – dzieła sztuki, nieruchomości czy stare samochody wymagają wielokrotności tej kwoty. Możesz natomiast zainwestować w pożyczki społecznościowe – to opcja dostępna już od niewielkich kwot (nawet 1000 zł), która polega na czerpaniu zysków z pożyczek udzielonych obcym osobom  na specjalnym portalu internetowym.

[Głosów:34    Średnia:2.2/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ