Dostałeś spadek, wygrałeś na loterii albo znalazłeś dodatkowe źródło dochodu? W takiej sytuacji zapewne przyjdzie Ci do głowy, aby przeznaczyć nadwyżkę finansową na inwestycję krótko- lub długoterminową. Masz wiele opcji do wyboru – złoto, papiery wartościowe, bitcoiny czy zabytkowe samochody. Pomnażanie majątku to ekscytujące zajęcie, a jak wiadomo – apetyt rośnie w miarę jedzenia… Ale czy jesteś pewien, że stać Cię na inwestowanie pieniędzy?

Inwestowanie pieniędzy – kiedy lepiej sobie odpuścić?

Odradzamy inwestowanie zwłaszcza wówczas, gdy masz na koncie niespłacone pożyczki i kredyty. Raty z odsetkami uszczuplają domowy budżet i pochłaniają część przychodów, które mógłbyś zaoszczędzić i w dalszej perspektywie przeznaczyć na inwestycje. Ponadto długi sprawiają, że tracisz elastyczność w finansach i w razie niespodziewanego wydatku staniesz przed trudnym wyborem – zlikwidować inwestycję, spłacić ratę czy (o zgrozo!) zaciągnąć kolejną pożyczkę. Podtrzymanie inwestycji w takich okolicznościach grozi spiralą długów, co bynajmniej nie sprzyja pomnażaniu kapitału. Inwestowanie pieniędzy warto zatem rozpocząć od spłaty zobowiązań – rat za sprzęt, kredytów konsumenckich, chwilówek czy wykorzystanego limitu na karcie kredytowej.

Zamrażanie majątku jest ryzykowne również w sytuacji, gdy nie masz finansowej poduszki bezpieczeństwa, która pomoże Ci przetrwać nawet pół roku bez stałej pensji. Weź pod uwagę, że zanim Twój kapitał zacznie generować zyski, może upłynąć kilka miesięcy, rok, pięć lat, a nawet znacznie więcej czasu. A jeśli w tym okresie stracisz pracę, zachorujesz albo będziesz w pilnej potrzebie finansowej, wówczas będziesz zmuszony zlikwidować inwestycję  w przypadkowym momencie. Jeśli wycofasz kapitał wcześniej niż wymaga tego inwestycja, możesz osiągnąć kolosalną stratę i pozbyć się większej części pieniędzy. Aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka, zabezpiecz najpierw rezerwę finansową (minimum sześć pensji), a dopiero potem przeznacz wolną kwotę na wybraną inwestycję.

W co możesz zainwestować swoje pieniądze?

Inwestowanie pieniędzy wymaga oszacowania swoich możliwości finansowych i uzyskania konkretnej wiedzy o wybranych aktywach. A oto kilka najpopularniejszych form inwestowania:

  • pieniądze, np. lokaty bankowe;
  • instrumenty dłużne: obligacje, weksle, bony skarbowe, pożyczki społecznościowe;
  • akcje spółek polskich i zagranicznych;
  • nieruchomości: mieszkania i domy na sprzedaż/do wynajęcia, budynki do użytku komercyjnego;
  • metale szlachetne: w postaci fizycznej (sztabki, monety), akcje kopalni wydobywczych, fundusze ETF;
  • surowce: drewno, węgiel, ropa naftowa, płody rolne, metale przemysłowe;
  • inwestycje alternatywne: zabytkowe samochody, dzieła sztuki, whisky i wino, znaczki, monety kolekcjonerskie, brylanty, kryptowaluty.

Zanim zaczniesz spełniać się jako inwestor, musisz ocenić swoją tolerancję na ryzyko (czyli określić, ile jesteś w stanie stracić bez większych konsekwencji) oraz ile czasu możesz poświęcić na zajmowanie się swoimi inwestycjami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ