Według powszechnej definicji długoterminowe inwestowanie dotyczy zamrożenia kapitału na okres minimum jednego roku. Jednak w praktyce „długi termin” oznacza często pięć, dziesięć i więcej lat. Długotrwałe oczekiwanie na zysk rekompensuje fakt, że takie inwestycje zwykle są obarczone znacznie niższym ryzykiem niż inwestycje trwające poniżej 1 roku. Im dłuższy czas lokowania kapitału, tym pewniejszy (i wyższy) zysk. Jeśli zatem nie wiesz, co zrobić ze swoimi oszczędnościami, proponujemy Ci najlepsze inwestycje długoterminowe.
Akcje w długim horyzoncie czasowym – pewna inwestycja, ale nie dla każdego
Statystyki giełdowe przemawiają zdecydowanie na korzyść inwestycji długoterminowych. Ryzyko straty na amerykańskiej giełdzie dla inwestycji 5-letniej wynosi ok. 17%, a dla inwestycji 10-letnich spada aż do niecałych 6%. Dla porównania, inwestycje krótkoterminowe (do 1 roku) przynoszą straty w 33% przypadków. Inwestorów zachęca również fakt, że ewentualne straty w przypadku „pięciolatek” są zwykle niższe niż w przypadku akcji jednorocznych.
Niestety, inwestycje długoterminowe to propozycja nie dla wszystkich. Musisz bowiem dysponować wolnymi oszczędnościami, które możesz zamrozić na okres powyżej 1 roku (a często znacznie dłużej). Nie podejmuj takiego wyzwania, jeśli oszczędzasz na konkretny cel, np. zakup mieszkania. Po drugie, jako inwestor długoterminowy musisz wykazać się stalowymi nerwami. W przeciwnym razie każde wahnięcie na giełdzie będzie okupione stresem, bezsennymi nocami i rosnącymi wątpliwościami. Jeśli masz tendencję do codziennego przeglądania notowań i przejmowania się nagłymi spadkami, inwestycja długoterminowa może niekorzystnie odbić się na Twoim stanie emocjonalnym i zdrowiu. Pamiętaj również, że taki sposób inwestowania wymaga bezwzględnej ostrożności – wybieraj akcje spółek o wysokiej rentowności i stabilnej sytuacji, które nie znikną z horyzontu przed upływem roku. Za bezpieczne uznaje się inwestycje w spółki Skarbu Państwa, a także z branż rozwojowych, takich jak IT czy biotechnologia.
Inne inwestycje długoterminowe – nieruchomości czy złoto?
Obecnie kurs złota wykazuje tendencję rosnącą i inwestorzy mogą liczyć na krociowe zyski, o ile kupili sztabki kilka lat wcześniej. Jeszcze do niedawna złoto taniało, co spowodowało masowe wyprzedawanie akcji, dlatego dziś obłowią się nieliczni, którzy nie spanikowali podczas spadku. Jeśli chcesz inwestować w złoto, możesz zamrozić kapitał w sztabkach, monetach bulionowych, akcjach kompanii górniczej wydobywającej złoto czy w funduszach zajmujących się inwestowaniem w ten kruszec.
Złoto wciąż wydaje Ci się niepewne? W takim razie zainwestuj w nieruchomości. Możesz kupić kilka mieszkań o średnim standardzie w dobrej lokalizacji. Wciąż opłaca się inwestować w kawalerki – są tanie, można wyremontować je niskim kosztem i zawsze znajdą nabywców. Czynsz z wynajmu zapewni Ci stałe dochody rzędu kilku tysięcy złotych, a jeśli rynek nieruchomości odżyje, możesz sprzedać mieszkania z dużym zyskiem.