Jeśli oszczędności przechowywane w skarpecie lub na rachunku bankowym mają pełnić funkcję finansowej poduszki bezpieczeństwa, wtedy lepiej ich nie ruszać. Jednak co zrobić pieniędzmi, które zostały zgromadzone „przy okazji” i bez wyraźnego powodu? Warto je zainwestować – Twój kapitał nie straci na wartości przez inflację i może ulec zwielokrotnieniu. Jeśli zatem masz chrapkę na więcej i nie wiesz w co zainwestować 5000 zł, mamy dla Ciebie kilka propozycji.

Czy da się zarobić na lokacie bankowej?

Kiedyś z pewnością, ale dziś – niekoniecznie. Lokata obiecująca do 3.5% w skali roku, otwarta na okres 3 miesięcy, zapewnia zysk ok. 35 zł przy kapitale początkowym wynoszącym 5000 zł. Oczywiście na rynku bankowym znajdziesz wiele innych lokat ze znacznie gorszym oprocentowaniem (średnia wynosi 1.4%), a w dodatku większość z nich jest dostępna tylko dla nowych klientów banku. Mimo wątpliwego zysku na lokacie trzeba jednak pamiętać, że w przypadku zwykłego ROR-u pieniądze leżą bezczynnie i zjada je inflacja, a trzymanie majątku w skarpecie to jedynie prowokowanie losu.

W co zainwestować 5000? Udzielaj pożyczek!

Pożyczając gotówkę „na gębę” swojemu przyjacielowi, ryzykujesz utratą pieniędzy i… przyjaciela. Ale jeśli te same pieniądze powierzysz obcej osobie za pośrednictwem portalu pożyczek społecznościowych, nie tylko odzyskasz wpłacony kapitał, ale i zarobisz spory procent od wpłaconej kwoty! W praktyce wygląda to tak: wystawiasz aukcję z pożyczką o wartości 5000 zł – od Ciebie zależy oprocentowanie i czas spłaty pożyczki. Inni internauci mogą pożyczyć te pieniądze, aby następnie spłacić dług wraz z odsetkami. Nad bezpieczeństwem transakcji czuwa portal pożyczkowy, który sprawdza wiarygodność użytkowników. Jeśli chcesz zainwestować 5000 zł w pożyczki, możesz także wykupić dług osoby fizycznej lub firmy na zasadach cesji (przeniesienie wierzytelności) od firmy pożyczkowej.

Inwestycje w sztabki złota i monety

Jeśli nie wiesz, w co zainwestować 5000 zł, możesz kupić złoto. To przykład kruszcu, który rzadko traci na wartości – jest rzadkie, cenione na całym świecie, a jego zasoby maleją. Weź jednak pod uwagę, że to inwestycja długoterminowa i za 5 tys. złotych nie możesz liczyć na rekordowe zyski (zawsze możesz zdecydować się na tańsze srebro). Początkującemu inwestorowi najłatwiej kupić złoto fizyczne w postaci sztabek lub monet do nabycia w Mennicy Polskiej i u prywatnych dealerów. Możesz także kupić złoto w papierach wartościowych lub udziały w spółce zajmującej się jego wydobyciem, choć takie inwestycje są obarczone znacznie wyższym ryzykiem niż zakup fizycznego kruszcu.

Żaden z powyższych sposobów Cię nie przekonuje i nadal nie wiesz, jak zainwestować 5000? Jeśli uważnie śledzisz rozwój nowoczesnych modeli biznesowych, możesz pomnożyć kapitał inwestując w nowatorskie przedsiębiorstwa, tzw. start-upy. Coraz większą popularnością cieszą się także wirtualne inwestycje – handel domenami internetowymi, handel kryptowalutami czy spekulacje na opcjach binarnych.

[Głosów:18    Średnia:2.7/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ