Niewielkie oszczędności nikogo nie skłaniają do inwestowania, raczej wolimy zdeponować je w banku na czarną godzinę. Jednak pomnażanie nawet skromnych kwot ma bilans dodatni – zyskujemy doświadczenie w posługiwaniu się instrumentami inwestycyjnymi i mamy poczucie satysfakcji z wypracowanego zysku. Można również spojrzeć na to z drugiej strony – w razie niepowodzenia utrata kapitału o wysokości 1-3 tysięcy boli znacznie mniej niż utrata kilkudziesięciu tysięcy. Zyski będą wprawdzie mniejsze, ale i ewentualne straty również. Sprawdźmy zatem, gdzie zainwestować pieniądze, jeśli mamy do dyspozycji kapitał nie większy niż kilka tysięcy złotych.
Gdzie ulokować pieniądze – lokaty i konta oszczędnościowe
Lokaty bankowe i konta oszczędnościowe to doskonała opcja dla osób, które zupełnie nie mają pojęcia, w co zainwestować pieniądze. W przeciwieństwie do papierów wartościowych, nie wymagają od inwestora wiedzy ani doświadczenia – wystarczy sprawdzić oprocentowanie z kilkunastu banków (w Internecie znajdziemy aktualne rankingi i porównywarki) i wybrać najlepszą ofertę. Oczywiście najprościej założyć lokatę lub konto oszczędnościowe we własnym banku – taką dyspozycję można wydać z poziomu panelu internetowego własnego rachunku. Średnio na lokacie zarobimy 2% w skali roku. Przy niewielkich kwotach zysk nie będzie imponujący, ale w ten sposób możemy uchronić nasze pieniądze przed inflacją, nie ponosząc przy tym żadnego ryzyka.
Jak zainwestować pieniądze w obligacje?
Jako początkujący inwestorzy bez pokaźnego kapitału, możemy regularnie (np. co miesiąc) kupować obligacje Skarbu Państwa. To stosunkowo tania metoda inwestowania, obarczona znikomym ryzykiem i zapewniająca łatwe wyjście z inwestycji. Bardziej ryzykowne są inwestycje w obligacje korporacyjne największych spółek, jednak w tym przypadku możemy liczyć na wyższą stopę zwrotu. Możemy również wkroczyć na rynki zagraniczne i kupować obligacje obcych państw (np. USA), dzięki czemu zyskamy większe obycie z instrumentami dłużnymi i możemy osiągać zyski z różnych źródeł.
Gdzie zainwestować pieniądze, jeśli akceptujemy ryzyko?
Jeśli jesteśmy gotowi stracić cały kapitał (to wprawdzie najczarniejszy scenariusz, ale możliwy), możemy ulokować oszczędności w funduszach inwestycyjnych. To dobre rozwiązanie dla osób początkujących, nieobytych z giełdą czy rynkiem walutowym. Wystarczy wybrać fundusz (np. w tym samym banku, w którym mamy rachunek osobisty), a następnie wykupić jednostki inwestycyjne. Wielką zaletą funduszu jest możliwość inwestowania minimalnego kapitału – tylko od nas zależy, czy wpłacimy kilkadziesiąt, kilkaset czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nie musimy też mieć wiedzy ani doświadczenia, gdyż to fundusz inwestuje w naszym imieniu. W zależności od statutu fundusz może przeznaczyć nasze pieniądze na zakup akcji, obligacji lub na innego rodzaju aktywa. Jeśli zatem nie wiemy, gdzie zainwestować pieniądze i jesteśmy w stanie zaakceptować wysoki stopień ryzyka, warto rozważyć współpracę z funduszem inwestycyjnym.