Pomimo dynamicznego rozwoju bankowości w Polsce, uzyskanie kredytu na start dla młodej firmy jest nadal szalenie trudne. Na palcach jednej ręki można zliczyć oferty skierowane do początkujących przedsiębiorców, które nie wymagają zabezpieczenia i opiewają na większe sumy niż 10 tysięcy złotych. Skąpa oferta banków skłania do poszukiwania alternatywy dla finansowania nowego biznesu. Jednym z takich rozwiązań jest unijna dotacja na rozwój firmy.
Dotacje dla firm ze środków unijnych – kto może je otrzymać?
Najwięcej pieniędzy z Unii Europejskiej otrzymują nie tylko samorządy, ale także prywatne firmy. Środki unijne przeznaczone są głównie na rozwój mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Dotacje dla firm są realizowane w ramach wojewódzkich Programów Regionalnych oraz Programu Inteligentny Rozwój oraz Programu Polska Wschodnia (dla województw świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego). Przedsiębiorstwa zlokalizowane na wsi mogą skorzystać ze wsparcia w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Lokalnych Grup Działania.
Pieniądze na rozwój firmy można przeznaczyć na:
- projekty badawcze i innowacje;
- rozwój działalności w Internecie;
- typowe inwestycje, np. zakup urządzeń, wdrażanie nowych systemów, rozbudowa infrastruktury;
- dostosowanie działalności do standardów ekologicznych;
- rozwój działalności poza granicami Polski;
- kursy i szkolenia dla pracowników.
Dotacje na rozwój firmy i wsparcie pozadotacyjne
Unijna dotacja na rozwój firmy to w rzeczywistości pożyczka bezzwrotna. Oznacza to, że przedsiębiorca nie musi oddawać pieniędzy, o ile postępuje zgodnie z umową. Choć darmowe pieniądze stanowią niewątpliwy rarytas, ich rozdysponowanie przebiega w drodze konkursu, dlatego nie każda firma może liczyć na dotację.
Unia udziela również wsparcia pozadotacyjnego w postaci pożyczek (zwrotnych) oraz poręczenia kredytowego. Pożyczka udzielana ze środków Funduszu Europejskiego jest znacznie łatwiej dostępna dla początkujących przedsiębiorców niż kredyt w komercyjnym banku. W tym przypadku firma nie musi brać udziału w konkursie, jednak zostaje poddana analizie przez pośrednika finansowego. W tej roli zwykle występuje bank lub fundusz pożyczkowy/poręczeniowy, który musi ocenić zdolność kredytową przedsiębiorstwa, rentowność i szanse przetrwania na rynku. Fundusz Europejski oferuje atrakcyjniejsze warunki kredytowania niż banki komercyjne, polegające np. na niższym oprocentowaniu i bardziej liberalnych regułach obliczania zdolności kredytowej.
Dotacja na rozwój firmy i pożyczka to nie jedyne formy wsparcia unijnego, na jakie może liczyć przedsiębiorca. Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt w komercyjnym banku, możesz ubiegać się o udzielenie poręczenia z funduszu poręczeń kredytowych. Zabezpieczenie może sięgać nawet 80% wartości kredytu (średnio 150 tys. zł), co stanowi realną pomoc dla nowych firm, które do tej pory nie miały szans na otrzymanie pożyczki ze względu na krótki staż działalności i brak zabezpieczenia majątkowego.